Andrzej Gniazdowski

W dniu 28 listopada 2020 roku odszedł Andrzej Gniazdowski. Lekarz weterynarii, specjalista chorób koni, pasjonat zawodu, wychowawca i mentor wielu lekarzy hipiatrów, Przyjaciel i Kolega wielu z nas.

Urodził się 29 września 1941 r. w Miszewie Murowanym w powiecie płockim. Świadectwo dojrzałości otrzymał w 1959 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Strzelcach Opolskich i w tym samym roku rozpoczął studia na Wydziałe Weterynaryjnym Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Dyplom lekarza weterynarii uzyskał w 1966 r.

Od dzieciństwa miał kontakt z końmi, ponieważ mieszkał w stadninach, w których pracował jego ojciec. Rozbudziło to w nim zamiłowanie do koni i sportu jeździeckiego. Jako chłopiec odnosił lokalne sukcesy w jeździectwie. Poznał polskich hodowców i jeźdźców, takich jak Władysław Byszewski czy Maciej Świdziński oraz wielu innych.

Podczas studiów Andrzej Gniazdowski otrzymał stypendium z Centralnego Zarządu Hodowli Zwierząt Zarodowych. Po uzyskaniu dyplomu odbył staż w stadninie koni Moszna. Następnie pracował w Stadzie Ogierów i Ośrodku Hodowli Zarodowej w Łącku (1967-1970) i Stadninie Koni Stubno (1970-1972). Na kolejne 30 lat związał się ze stadniną w Golejewku (1972-2002). W tym czasie był także kierownikiem Państwowego Zakładu Leczniczego dla Zwierząt w Golejewku (1972-1988). Zajmował się rozrodem koni w wielu innych stadninach jak; Strzegom, Jaroszówka, Strzelce Opolskie, Książ, Pępowo. Od 1995 roku, wraz z synem Maciejem prowadził lecznicę specjalizującą się w chorobach koni.

Był członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Hipiatrycznego. Ciągle sam się dokształcał poprzez uczestnictwo w kursach, szkoleniach i konferencjach. Nieraz sam był wykładowcą na tych spotkaniach. Był znakomitym lekarzem hipiatrią i autorytetem dla wielu. Z wielką radością doradzał, nie tylko w zakresie zawodowym młodszym kolegom i koleżankom.

Będzie go nam brakowało.

prof. Jerzy Kita